Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Wójt gminy Kruklanki wygrał spór sądowy o nazwę ulicy 22 Lipca

2018-03-07 10:17:42 (ost. akt: 2018-03-09 10:45:09)
Ulica 22 Lipca w Kruklankach

Ulica 22 Lipca w Kruklankach

Autor zdjęcia: Archiwum GG

22 Lipca nadal będzie nazwą głównej ulicy Kruklanek. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił kasację wojewody dotyczącą dekomunizacji tej nazwy.

Spór, w którym wojewoda warmińsko-mazurski kwestionował nazwę „ul. 22 Lipca” został rozstrzygnięty zgodnie z wolą Rady Gminy Kruklanki i wójta Bartłomieja Kłoczko. Wszystko rozpoczęło się, od uchwały gminnych radnych, którzy realizując zalecenia ustawy dekomunizacyjnej przemianowali ulicę 22 Lipca na... ulicę 22 Lipca. W uzasadnieniu takiego stanowiska podali, że współcześnie nazwa ta nie kojarzy się już z ustrojem komunistycznym, a wręcz przeciwnie - jest to dzień św. Magdaleny, święto ustanowione przez papieża Franciszka.

Argumenty te jednak nie przemówiły do wojewody, który w ramach nadzoru prawnego uchylił podjętą przez gminnych radnych uchwałę. Było to początkiem sporów sądowych, które ostatecznie na początku marca tego roku zakończyły się sukcesem wójta Bartłomieja Kłoczko, i pozytywnym dla gminy orzeczeniem NSA w Warszawie.

— Każdy lubi wygrywać, a ja podwójnie — nie ukrywa zadowolenia z orzeczenia NSA wójt gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko. — Okazało się, że nasza interpretacja prawa była słuszna. Ulica, która od kilkudziesięciu lat nosi nazwę „22 Lipca”, nadal będzie się tak nazywać. Ale przede wszystkim jestem zadowolony z orzeczenia ze względu na interes mieszkańców. Dzięki temu unikniemy zbędnych, wcale niemałych kosztów, również jako Urząd Gminy, które musielibyśmy ponieść po ewentualnej zmianie nazwy.

GG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do tego ... z Giżycka #2458934 | 31.135.*.* 11 mar 2018 11:03

  Słowo pisiory w twoim wpisie, to niby ma świadczyć o twojej wielkości, sile i prawdziwej ideologii jedynie słusznych specjalistów od kradzieży mieszkań, różnych amber goldach, mafiach paliwowych, rozgrzanych sędziach itd. itp. Przeczytaj swój wpis ze zrozumieniem, a sam dojdziesz do wniosku że jesteś kołtunem, z wszystkimi objawami dulszczyzny. I nie napinaj się tak na prawdę, bo to prowadzi do faszyzmu właśnie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z Giżycka ... #2458641 | 89.234.*.* 10 mar 2018 20:53

  Bardzo mi się podoba komentarz osoby z Pisza. Komentarz bardzo mądry i prawdomówny i najważniejsze ... bez obłudy. Wszystkie komentarze są również negujące zachowanie pisiorów w niniejszej sprawie. A więc internauto wyzywający innych internautów, świadczy o twojej słabości i o tym, że jesteś w wielkim błędzie brnąc w fałszywej ideologii jedynie słusznej partii. Trzeba być pluralistycznym i uszanować innych poglądy, bez względu czy się z nimi zgadzasz czy nie. Jeżeli internauta z Pisza, jak napisał, nie zgadza się ,,z głupotą pisiowską,, uszanuj to, bo inaczej posądzę cię o faszyzm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do tego ... z Pisza i jemu POdobnych #2458148 | 31.135.*.* 9 mar 2018 22:50

  Nie ma podziału nomenklaturowego PO, czy PiS! Wybieramy pomiędzy Polska pod dyktando i butem Niemiec ( dyktando w białych rękawiczkach ), państwem teoretycznym, oligarchicznym, kastami, czyli stajemy na lewo pod szyldem PO, albo stajemy na prawo pod szyldem PiS i wybieramy Polskę Podmiotowa, poważną, Polskę demokratyczna, czyli dla wszystkich Polaków równa, Polskę stawiającą na rozwój, innowacje, inwestycje, na zatrzymanie młodych, wartości. A ten imbecyl z Pisza jest jedna z najbardziej odrażających antypatycznych i plugawych kreatur jakie znam. Jest w niej coś tak obrzydliwego, że sam widok jej wpisu przyprawia mnie o mdłości. Jest synonimem zaprzaństwa i wredoty Jej antypolskość jest po prostu groteskowa - Ta zwierzęca nienawiść do PIS i Polski ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ulicznik: #2458039 | 89.229.*.* 9 mar 2018 19:43

   Gratuluję wójtowi. Wykazał się godną podziwu "odwagą". Każdy logicznie myślący dokładnie wie, o jakiego 22-go Lipca chodzi. Czczenie tej daty uwłacza godności narodu. Ale jak widać, wielu to nie przeszkadza. Zawsze jednak lepsze to niż ul. Bandery lub Szuchewycza...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rozsądny #2457203 | 83.31.*.* 8 mar 2018 23:39

   Nie ma co się dziwić że tak o to walczyli Wątpię aby z taką samą determinacją walczyli o prawo do zachowania tej nazwy gdyby nie dotyczyło to budynku Gminy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (63)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages