Piątek, 17 listopada 2017. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Władze gminy wygrały batalię w sprawie dekomunizacji. Nazwa ulicy nie zostanie zmieniona

2017-10-25 10:02:48 (ost. akt: 2017-10-25 10:16:33)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, zaskarżonego przez gminę Kruklanki.

Sprawa ma związek z ustawą dekomunizacyjną przyjętą we wrześniu 2016 roku, która zobowiązuje samorządy do zmiany nazw ulic, placów, obiektów użyteczności publicznej, itp., o ile te można uznać za propagujące ustrój komunistyczny. Taką nazwą w opinii Instytutu Pamięci Narodowej jest „22 Lipca”, a taką nazwę od wielu lat nosi główna ulica Kruklanek.

Radni gminy Kruklanki w lutym 2017 roku podjęli uchwałę zmieniającą 22 Lipca na... 22 Lipca, uznając, że data ta nie kojarzy się obecnie z dawnym ustrojem komunistycznym. Dodatkowo tłumaczono, że obecnie 22 lipca jest to dzień św. Magdaleny wyznaczony przez papieża Franciszka. Według olsztyńskiego sądu nawiązanie do komunistycznego święta byłoby oczywiste, gdyby nazwa brzmiała „22 Lipca 1944 roku”. Obecna nazwa taką nie jest.

— Uczestniczyłem w rozprawie — mówi nam wójt gminy Kruklanki, Bartłomiej Kłoczko. — Sąd w większości przyjął argumenty gminy. Sędzia przedstawił bardzo szczegółowe, rozbudowane uzasadnienie. 22 lipca jest to powtarzającą się co roku datą w kalendarzu i skojarzenia - oczywiste dla historyków z IPN zajmujących się tymi zagadnieniami zawodowo - już takie oczywiste dla przeciętnego obywatela nie są. Stąd decyzja sądu. Teraz wszystko zależy od wojewody. Ma on siedem dni na zażądanie pisemnego uzasadnienia wyroku, co może świadczyć o chęci odwołania się.

Wyrok olsztyńskiego sądu nie jest jeszcze prawomocny.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gościu #2366607 | 178.36.*.* 3 lis 2017 17:16

  Ulica 22 Lipca od razu skojarzyła mi się ze świętem Marii Magdaleny. Z niczym innym jakoś mi się nie kojarzy. No bo z czym?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mario J #2361244 | 94.254.*.* 27 paź 2017 21:31

  Opowiem kawał na temat zmiany imienia i nazwiska. Pewien Pan nazywający się Adolf Dupa złożył w USC wniosek o zmianę i napisał że chce zmienić na....Antoni Dupa. Urzędnik pyta dlaczego tylko z Adolfa na Antoniego a nazwisko to te same? Tak powiedział zainteresowany bo imię kojarzy się z Hitlerem a nazwisko jest dobre.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mario J #2361234 | 94.254.*.* 27 paź 2017 21:23

  Tych co chcą zmian nazw ulic,placów czy budynków z komunistycznych na obecnie niekomunistyczne robią wielką głupotę i marnują niepotrzebnie pieniądze za które zrobią NOWE TABLICE. Chcę zapytać czy w Polsce mieszkała jedyna Hanka Sawicka? Czy był tylko jeden Nowotko czy jeden Zawadzki? Oszołomów zapraszam do spisu nazwisk jakie są w Polsce i niech zobaczą ile jest Sawickich,Zawadzkich czy Trauguttów. Czy jeśli obecnie żyjąca jakaś Pani z nazwiskiem i imieniem Hanka Sawicka to też musi zmienić swoje nazwisko i używać nowego na przykład "Hanka Prymasowska?Dlaczego dzisiaj nadajemy nazwy związane z obecnymi i związanymi z dzisiejszą polityką? Czy czasami za 10 lat nie będą rozwalać "PIĘKNYCH" pomników Lecha Kaczyńskiego i będą stawiać nowe dla jakiegoś Mordasewicza czy Szmulkowicza? Dlaczego nie można nadawać NEUTRALNYCH nazw takich jak: Kubusia,Stokrotki,Pięknej czy nadać numerami jak w USA? Należy przemyśleć a potem działać. Już obrzydło jak się słucha o nazwach Jan Paweł II,Lech Kaczyński czy Ofiar Smoleńskich.W każdej miejscowości czy większej wsi są ulice i place Jana Pawła II czy Lecha Kaczyńskiego,a nie wspomnę o szkołach.szpitalach ,rondach o tych nazwach. Koziołek Matołek w którejś księdze tak rzekł:...co za dużo to niezdrowo.......

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ya #2360084 | 83.6.*.* 26 paź 2017 18:08

  A co im zawiniła w Giżycku I Dywizja im. Kościuszki? Przecież tam trafili ci co mieli pecha i nie załapali się do armii Andersa Dla nich to był jedyny ratunek i większość ze zwykłych żołnierzy rzetelnie wywiązywała się ze swych obowiązków A teraz podobne zmiany nazw ulic to jak splunięcie w twarz tym którzy zginęli za kraj ale mieli pecha że służyli w niewłaściwej dywizji

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Return #2359373 | 94.254.*.* 26 paź 2017 00:28

  A w Giżycku powinien być bulwar zakrzewskuego w hołdzie niepiradnemu radnym który myśl i ze jest zbawicielem gizycczan Facet przestań się ośmieszać bo ludzie już nawet siły się nie mają śmiać z twoich dyrdymalow

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages